از تهران تا بغداد؛ با اخراجی‌ها

 فیلمبرداری دومین بخش از تریلوژی «اخراجی‌ها» که هفته گذشته در نمایشگاه هوایی تهران کلید خورد و فیلم جدید «مسعود ده‌نمکی» تا اواخر همین هفته وارد مرحله جدید تولید خواهد شد.

   «اخراجی‌ها2»، سرانجام پس از مدت‌ها حرف و حدیث سرانجام صبح روز پنجشنبه 11مهر در نمایشگاه هوایی کلید خورد، جایی که به تعبیر «ده‌نمکی» کلید رمز «اخراجی‌ها2» خواهد بود و از این مکان، حلقه‌های مختلف داستان به یکدیگر پیوند خواهند خورد.

بنا بر این گزارش، حلقه ابتدایی «اخراجی‌ها2» با یک داستان واقعی شروع می‌شود، اوایل جنگ بود که یک فروند هواپیمای جمهوری اسلامی ایران توسط یک زوج به سرقت برده شد و در خاک عراق فرود آمد که نهایتا فرد گروگانگیر بدون هیچ مزاحمتی از مهلکه ‌گریخت و همین موضوع، موجب شد تا «ده‌نمکی» برای اتصال «اخراجی‌ها1» و «اخراجی‌ها2» به سراغ این داستان برود تا با روایتی داستانی، زمینه‌های طنز فیلم خود را فراهم کند.

شاید جالب‌ترین قسمت «اخراجی‌ها2» همین سکانس‌های هواپیماربایی باشد، چرا که از سر اتفاق خانواده «مجید سوزوکی» سوار این هواپیما هستند. حالا چرا، بماند! مهم این است که این هواپیما قرار است توسط یک زوج گروگان‌گیر ربوده شود و به کشور عراق برده شود...

محوری‌ترین شخصیت لوکیشن هواپیما، تا پیش از ملحق شدن خانواده‌ها با «اخراجی‌ها»، جواد رضویان یا همان آقاغلام است که قرار است در نقش پسرخاله مجید سوزوکی ظاهر شود و با چهره‌پردازی متفاوت خود، شیطنت‌هایش و دل‌بستن او به خانم مهماندار -که نقش او را شیلا خداداد بازی می‌کند- قطعا لحظات جذابی را خلق خواهد کرد. لحظاتی که در چند ساعتی که در کنار گروه «اخراجی‌ها2» بودیم، هم در روی صحنه و هم در پشت صحنه فیلم فراوان دیده شد.

اوج این لحظات در جایی است که آقا غلام بدون هیچ توجهی به کابین خلبان می‌رود و به خلبان دو نوار کاست می‌دهد که برای مسافران پخش کند که در همین حال، «شیلا خداداد» سر می‌رسد، دست آقاغلام را لای در می‌گذارد و آقاغلام هم با همان نگاه اول شیفته خانم مهماندار می‌شود.

مسعود دهنمکی

خود «جواد رضویان» در مورد حضورش در «اخراجی‌ها2» می‌گوید: وقتی داستان را خواندم، دیدم بسیار شیرین‌تر از «اخراجی‌ها» از آب در آمده است و برای خودم هم به شخصه جالب بود که چطور این افراد از سر یک اتفاق، در ادامه قصه سر از خاک عراق در می‌آورند و در نهایت داستان متعددی که باعث رودررو شدن آنها با «اخراجی‌ها» می‌شود که در این قسمت اسیر شده‌اند.

«رضویان» ادامه می‌دهد: البته داستان آنقدر و گیرا است که شاید در ابتدا این اتفاق غیرقابل باور باشد اما داستان آنقدر کشش و جذابیت دارد که تماشاگر اصلا یادش می‌رود که این جریان یک اتفاق بوده است.

گروه در یک هواپیمای تقریبا بزرگ 200 نفره مشغول ضبط صحنه‌های مربوط به هواپیماربایی هستند، صحنه‌هایی که بیشترین نقش را در آن «امیریل ارجمند» و «مهراوه شریفی‌نیا» بر عهده دارند که این دو، همان زوج هواپیماربای داستان هستند که در البته در آخر داستان زن به نوعی پشیمان می‌شود و همسرش را تنها می‌گذارد.

جالب‌ترین قسمت «اخراجی‌ها2» همین سکانس‌های هواپیماربایی باشد، چرا که از سر اتفاق خانواده «مجید سوزوکی» سوار این هواپیما هستند. حالا چرا، بماند! مهم این است که این هواپیما قرار است توسط یک زوج گروگان‌گیر ربوده شود و به کشور عراق برده شود...

خود «امیریل ارجمند» در مورد نقشش می‌گوید: شاید کلیدی‌ترین نقش در قسمت اول، همین بهروز باشد، چرا که به وسیله این شخصیت قرار است حلقه آغازین و میانی داستان به هم متصل شود و مسأله دیگری که در مورد بهروز باید به آن اشاره کرد، این است که این شخصیت حتی یک دیالوگ طنز هم ندارد و جدی‌ترین شخصیت «اخراجی‌ها2» است.

اعضای گروه که تقریبا از صبح زود در لوکیشن حاضر شده‌اند، پس از صرف ناهار و آمدن «محمدرضا شریفی‌نیا» آماده می‌شوند تا سکانس‌ها را ضبط کنند، سکانسی که بر روی کلاکت آن نوشته شده است «سکانس 12، برداشت 1، حلقه 2» و به این ترتیب گروه صحنه مربوط کابین خلبان و بلند شدن هواپیما از روی باند را توسط «تورج منصوری» فیلمبرداری می‌کنند.

«ابوالفضل همراه» و «شاهرخ نورمحمدی» دو بازیگری هستند که نقش خلبانان این سفر جنجالی را به عهده دارند و در طی مسیر بارها و بارها با شیرین کاری غلام مواجه خواهند شد.

شیلا خداداد

در حین فیلمبرداری این صحنه «ده‌نمکی» به دو بازیگر شیوه صحیح فعالیت در کابین را گوشزد می‌کند و به آن‌ها راهنمایی می‌کند که برای طبیعی‌تر شدن سکانس، چگونه با دکمه‌ها و کلید‌های کابین کار کنند.

بعد از این که این صحنه با چند برداشت فیلمبرداری می‌شود، «ده‌نمکی» کار را تأیید می‌کند و نوبت به بازی «جواد رضویان» می‌رسد که به کابین هواپیما داخل شود و دو نوار کاست شاد به خلبان بدهد تا با توجه به مسافت زیاد، آن را برای مسافران پخش کند تا کسی خسته نشود! 

البته این نما در یک فضای حدودا 2×2 متر، حدود 15 بار گرفته می شود تا نهایتا رضایت ده‌نمکی جلب شود. صحنه‌ای که «جواد رضویان» آن‌قدر دیالوگ خود را بامزه ادا می‌کند که پس از پایان هر برداشت، گروه به کارهای او می‌خندند.

در فاصله‌ای که گروه مشغول کاشتن دوربین برای صحنه بعدی هستند شوخی‌های جواد رضویان با اعضای گروه به خصوص با کارگردان، جلب توجه می‌کند به طوری که به دلیل شلوغ بازی‌های جواد رضویان، ده‌نمکی نکاتی را که می‌خواهد به او گوشزد کند، با صدای بلند دم گوشش می‌گوید!

یکی از مهمترین بحث‌هایی که میان ده‌نمکی،شریفی‌نیا و منصوری هنگام صرف ناهار در جریان بود، بحث انتخاب یک بازیگر مناسب برای بخش اردوگاه است که این سه ترجیح می‌دهند تا یک بازیگر قدیمی باشد که البته به تعبیر ده‌نمکی این نقش کلیدی‌ترین نقش «اخراجی‌ها2» خواهد بود و اگر بازیگری مناسب برای آن پیدا شود، فیلم با استقبال بسیار زیادی در گیشه مواجه خواهد شد. (البته دراین بخش شریفی‌نیا و ده‌نمکی از من قول گرفتند که تمامی اسامی که در مورد این چهره قدیمی شنیدم را برای حفظ وجه غافلگیرانه کار از یاد ببرم!)

به هرترتیب در روزهای آتی قرار است با اضافه شدن بازیگرانی نظیر نگار فروزنده،نیوشا ضیغمی،منوچهر آذر،میناجعفرزاده و لیلا بلوکات، صحنه‌های مربوط به هواپیما به طور کامل فیلمبرداری شود تا پس از آن تورج منصوری صحنه‌های مربوط به برخاستن و فرود آمدن هواپیما را در  آشیانه فیلمبرداری کند تا گروه آماده کاری حدود یک ماهه برای ثبت تصاویر اردوگاه و اسارت شوند. صحنه‌هایی که با توجه به فیلمنامه «اخراجی‌ها2» بسیار گیرا و جذاب خواهد بود و پس از آن نیز صحنه‌های مربوط به بخش جنگ فیلمبرداری خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس،برای فیلمبرداری«اخراجی‌ها2» حدود 2 ماه زمان پیش بینی شده است و سعی گروه بر این است که تا پایان آذر ماه و مهلت تعیین شده برای ارائه فیلم‌ها به جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر، فیلم آماده حضور در جشنواره شود.

محمدرضا شریفی نیا

فهرست عوامل سازنده «اخراجی‌ها2» با آخرین تغییرات عبارت است از:

نویسنده و کارگردان: مسعود ده نمکی، تهیه کننده: حبیب الله کاسه‌ساز، برنامه ریز و دستیار اول: علیرضا شمس شریفی، دستیار دوم: علی صمیمی، منشی صحنه: بهناز تاجیک، مدیرفیلمبرداری: تورج منصوری، صدابردار: محمود خرسند، طراح صحنه و لباس: کیوان مقدم، طراح گریم: ایمان امیدواری، عکاس: احمد شجاعی، جلوه‌های ویژه: جواد شریفی، جلوه‌های کامپیوتری: رضا فخاریه، مدیرتولید: تینا پاکروان، انتخاب بازیگران: محمدرضا شریفی‌نیا.

حلقه ابتدایی «اخراجی‌ها2» با یک داستان واقعی شروع می‌شود، اوایل جنگ بود که یک فروند هواپیمای جمهوری اسلامی ایران توسط یک زوج به سرقت برده شد و در خاک عراق فرود آمد که نهایتا فرد گروگانگیر بدون هیچ مزاحمتی از مهلکه ‌گریخت

بازیگران: اکبر عبدی، امین حیایی، محمدرضا شریفی‌نیا، ارژنگ امیرفضلی، سیدجواد هاشمی، مهران رجبی، جواد رضویان، شیلا خداداد، نگار فروزنده، نیوشا ضیغمی، مهراوه شریفی‌نیا، شهره لرستانی، مینا جعفرزاده، لیلا بلوکات، نرگس محمدی، قاسم زارع، سپند امیرسلیمانی، رامین پرچمی، بیوک میرزایی، میرطاهر مظلومی، منوچهر آذر، امیریل ارجمند، سیروس کهوری نژاد، ابوالفضل همراه، شاهرخ نورمحمدی، جلال پیشواییان، احمد ایراندوست، محسن جهانبانی، اردشیر کاظمی، محمدعلی باقری، یوسف قربانی، حامد مروت‌جو، سعید کرمی، امین ایمانی، سارا منجزی‌پور، فائقه عابدکوهی و با حضور افتخاری کامبیز دیرباز و علی اسیوند.


خلاصه داستان: «اخراجی‌ها2» ادامه تریلوژی «اخراجی‌ها» است. درگیری شدیدی در منطقه نبرد ادامه دارد. دشمن بیمارستان صحرایی را محاصره می‌کند و همه اخراجی‌ها و همرزمانشان در پی راهی برای نجات می‌گردند. دشمن با اسیرگیری گسترده قصد یک مانور تبلیغاتی را دارد. همه اسرا به یک اردوگاه اسرای ثبت نام نشده منتقل می‌شوند. خانواده «اخراجی‌ها» برای زیارت عازم مشهد هستند و به طور ناخواسته درگیر یک حادثه تروریستی می‌شوند. دشمن با فراخواندن خبرنگاران خارجی و داخلی به اردوگاه و تطمیع و تهدید برخی از اسرا و ایجاد چندپارچگی بین آنها، نقشه شومی در سر دارد. تروریست‌ها با دشمن همدست شده‌اند و دشمن در بین اسرا به دنبال چهره‌های شاخص فرمانده و روحانی می‌گردد.

منبع : خبرگزاری فارس

ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
http://www.ghasedaknews.ir/rss/News/?id=14